Major Atom, Divisions, House League Select (Minor Hockey Alliance of Ontario)

PrintDivision Details
Select Another Group:
Major Atom
Group Schedule & Results
DivisionGame #TimeVenueVisitorResultHome
Thursday, April 4, 2019
Atom AA16:00 PMWGSC #1 Chedoke ExpressBurlington Bulldogs
Atom AA26:30 PMWGSC #4 Mount Hamilton BluesBrantford 99ers
Friday, April 5, 2019
Atom AA38:00 AMCivic Cambridge HawksCoronation Bengals
Atom BA48:00 AMWGSC #3 Rosedale DevilsBrantford Saints
Atom AA58:30 AMWGSC #4 Waterloo WolvesGLHA Selects 1
Atom BA69:00 AMWGSC #3 Dofasco SteelhawksBurlington Jr. Cougars (T3)
Atom CA710:15 AMGurney St. Catharines StormLawfield Thunder
Atom CA811:15 AMGurney GLHA Selects 2Kitchener Jr. Rangers
Atom AA1012:45 PMWGSC #2 Brantford 99ersSarnia Sabers
Atom AA91:40 PMWGSC #1 Burlington BulldogsMount Hamilton Blues
Atom AA112:30 PMGurney GLHA Selects 1Chedoke Express
Atom AA122:40 PMWGSC #3 Coronation BengalsWaterloo Wolves
Atom BA144:10 PMWGSC #2 Burlington Jr. Cougars (T3)Rosedale Devils
Atom BA154:30 PMWGSC #4 Brantford SaintsDofasco Steelhawks
Atom CA164:55 PMWGSC #1 Lawfield ThunderGLHA Selects 2
Atom CA135:00 PMLions Kitchener Jr. RangersSt. Catharines Storm
Atom AA175:00 PMWGSC #3 Sarnia SabersCambridge Hawks
Saturday, April 6, 2019
Atom AA188:00 AMWGSC #1 9th Overall4th Overall
Atom CA198:00 AMWGSC #3 Kitchener Jr. RangersLawfield Thunder
Atom AA208:30 AMWGSC #2 8th Overall5th Overall
Atom BA218:30 AMWGSC #4 Burlington Jr. Cougars (T3)Brantford Saints
Atom CA229:00 AMWGSC #3 GLHA Selects 2St. Catharines Storm
Atom AA239:30 AMWGSC #2 7th Overall6th Overall
Atom BA249:30 AMWGSC #4 Dofasco SteelhawksRosedale Devils
Atom AA251:15 PMWGSC #3 2nd Highest Remaining Seed (Prelim)(1)Highest Remaining Seed (Prelim)(1)
Atom AA262:05 PMWGSC #2 Lowest Remaining Seed (Prelim)(1)3rd Overall (Bye)
Atom P/OA276:35 PMWGSC #4 Highest Remaining Seed (Prelim)(2)1st Division "C"
Atom P/OA287:00 PMCivic 2nd Division "B"1st Overall Division "A"
Atom P/OA297:10 PMLions 2nd Division "C"2nd Overall Division "A"
Atom P/OA307:20 PMWGSC #3 Lowest Remaining Seed (Prelim)(2)1st Division "B"
Sunday, April 7, 2019
Atom P/OA3110:15 AMWGSC #1 Winner 1/4 Final #3Winner 1/4 Final #1
Atom P/OA3210:15 AMWGSC #3 Winner 1/4 Final #4Winner 1/4 Final #2
Atom P/OA333:30 PMWGSC #3 Lowest Remaining SeedHighest Remaining Seed
Venue(s) In This Schedule
  • Gurney - Brant Sports Complex Gurney, 944 Powerline Rd, Paris, ON. Phone: (519) 442-1944
  • Civic - Brantford and District Civic Centre, 69 Market Street, south, Brantford, ON. Phone: 519-752-6541
  • Lions - Lions Park Arena, 20 Edge St, Brantford, Brantford, ON. Phone: (519) 759-6120
  • WGSC #1 - Wayne Gretzky Sports Centre #1, 254 North Park St., Brantford, ON. Phone: (519) 756-9900
  • WGSC #2 - Wayne Gretzky Sports Centre #2, 254 North Park St., Brantford, ON. Phone: (519) 756-9900
  • WGSC #3 - Wayne Gretzky Sports Centre #3, 254 North Park St., Brantford, ON. Phone: (519) 756-9900
  • WGSC #4 - Wayne Gretzky Sports Centre #4, 254 North Park St., Brantford, ON. Phone: (519) 756-9900

Click a team name to view that team's schedule.
Printed from alliancechampionships.com on Friday, March 22, 2019 at 3:57 AM